ŽUPANIJA POSAVSKA 14.3.2013.g.- Svjetski dan prava potrošača, koji je prvi puta obilježen 15. ožujka 1983.g. svake godine aktualizira raspravu o pitanjima i problemima vezanim uz područje zaštite potrošača.
To je ujedno i prigoda za promicanje temeljnih prava svih potrošača i za postavljanje zahtijeva da se ta prava poštuju.
Udruženje građana ŽP „Klub potrošača„ Odžak koji djeluje i radi na području Županije Posavske, organizira 15.03.2013 godine podjelu Zakona o pravima potrošača s letcima i informacijama o brojevima telefona na koja se potrošači mogu obratiti ako se krše prava potrošača ili kupca, izvijestio nas je predsjednik Redžo Omerbašič. Podsjetio je i na besplatne brojeve telefona, na koje potrošači mogu dobiti informacije o svojim pravima, ali i uputiti svoje primjedbe na nepravilnosti u vezi s određenom robom. Besplatni telefon 080080007, a telefon Kluba potrošača je 031 736-099.
Oberbašič je podsjetio na Deklaraciju kojom su definirana četiri temeljna prava potrošača na tržištu roba i usluga:
– pravo na sigurnost roba i usluga;
– pravo na cjelovitu, istinitu i pravovremenu informaciju;
– pravo na izbor roba i usluga;
– pravo potrošača da se čuje njihov glas.
Kako bi se ostvarila odrednica Strategije prema kojoj je „potrošač-fizička osoba prepoznata i definirana ključnim i odgovornim gospodarskim čimbenikom na svakom nacionalnom tržištu„, u srpnju 2004. godine Europska unija je redefinirala osam univerzalnih prava potrošača u deset praktičnijih i tržišno provodljivijih temeljnih načela politike zaštite potrošača, koja se odnose na sljedeće: kupujte što želite i gdje želite- ako proizvod nije ispravan, vratite ga.
Postoje visoki sigurnosni standardi za prehrambene artikle i ostale proizvode :
– potrošač mora znati što jede ;
– ugovori moraju biti nediskriminirajući (fair) i transparentni za potrošača;
– ponekad potrošač može promijeniti svoje mišljenje ;
– stvoriti uvjete kako bi potrošač mogao usporediti cijene i ostvariti pravo na izbor;
– potrošač ne smije biti prevaren i zavaran ;
– potrošač mora biti zaštićen i u vrijeme dok je na godišnjem odmoru ili putovanjima (u zemlji i inozemstvu) ;
– učinkovita naknada štete u prekograničnim sporovima (kršenja prava potrošača).
Visoki stupanj zaštite potrošača te educiranost o osnovnim potrošačkim pravima i obvezama, predstavlja jedan od prioritetnih ciljeva svakog civilnog društva. U tom pravcu vodi nas i kampanja koju je provela Europska komisija sa sloganom “Upoznaj svoja prava, koristi svoja prava”. Ova poruka ima veliki značaj za svakog potrošača jer samo na taj način možemo biti uistinu zadovoljni potrošači.